II. Základná škola sa nachádza na Rázusovej ulici v centre mesta Piešťany, čo vyhovuje z hľadiska dochádzky aj žiakom z blízkeho okolia. Budova školy bola postavená koncom dvadsiatych rokov 20. storočia. Pôvodne v nej sídlil  hotel Metropol. Po 2. svetovej vojne ju prevzalo školstvo a odvtedy sa využíva na pedagogické účely.
Škola má  dve budovy, v jednej sa vyučujú žiaci I. stupňa, v druhej žiaci II. stupňa. K dispozícii je telocvičňa, počítačová učebňa, špeciálna učebňa pre vyučovanie cudzích jazykov a hudobnej výchovy, veľká jedáleň a školský klub. Obidve budovy majú samostatné plynové  vykurovanie.
Výchovno-vyučovací proces sa uskutočňuje v 17. učebniach. Okrem toho má škola niekoľko odborných kabinetov, 2 zborovne, sklady a 2 školské dvory.
 Popri základnom vzdelaní škola poskytuje aj rozšírené vyučovanie športovej prípravy, cudzích jazykov (AJ, NJ), vyučovanie predmetu práca s počítačom a na internete. Žiaci majú možnosť rozvíjať svoje zručnosti v športových odvetviach: plávanie, tenis, kanoistika a lodné športy.
Dôležitou súčasťou výchovno-vyučovacieho procesu je činnosť výchovného poradcu, plnenie programov „Škola podporujúca zdravie“, „Protidrogová prevencia“, „Výchova k manželstvu a rodičovstvu“, „Enviromentálna výchova“.